• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

BÖLÜM BAŞKANINDAN

Sevgili Öğrenciler,

Web sayfamıza hoş geldiniz. Ülkemizde YBS eğitiminde hızla yükselmeyi ve daha sonrasında da uluslararası arenada saygın bir yer kazanmayı hedefleyen ve güçlü ve uluslararası akademik kadrosu ile tamamen İngilizce dilinde eğitim verecek olan İzmir Bakırçay Üniversitesi  Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü olarak bizlere katılacak ve bizlerle birlikte büyüyecek ve geleceğin YBS’cileri ve bilişimcileri olacak sizleri bölümümüze davet etmek istiyoruz.

Bilgi çağının temelini oluşturan yönetim bilişim sistemleri dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe daha kapsamlı ve derinlemesine ele alınmakta, çok farklı uygulama alanları bulmakta, dolayısıyla da hızla önem kazanmakta ve birçok bilim dalını etkilemektedir. Bilişim sistemleri bireyleri, iş dünyasını, ekonomik ve politik hayatı çok hızlı ve beklenmedik yönlerde etkilemekte ve dönüştürebilmektedir. Genelde bilişim sistemlerine özelde ise yönetim bilişim sistemlerine gelecekte çok daha fazla ihtiyaç olacağı kesindir.

Üniversitemiz Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün amacı ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet ortamında başarılı olabilecek, alanında en güncel bilgilerle donatılmış ve bilişim ve dünya dili olan İngilizceye hakim mezunlar yetiştirmektir. Mezunlarımızın belirtilen bu yetenekleri kazanması için teorik eğitimin yanı sıra, derslerde uygulama ve/veya takım çalışması gerektiren ödev, proje, laboratuvar ve sunum çalışmaları verilmekte ve zorunlu bitirme tezi/projesi de eğitim programımızın içerisinde yer almaktadır. Böylelikle öğrencilerimiz öğrenimleri sırasında elde ettikleri bilgi ve becerileri somut problemlere uygulama fırsatı bulmaktadır. Ayrıca müfredatımız içerisinde çok sayıda farklı seçmeli dersin bulunması öğrencilerimizin mezuniyet sonrası değişik alanlarda kariyer yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Öğrencilerimizin bir kısmı bölümümüzden alacakları eğitimin yanı sıra özellikle fakültemizin diğer bölümlerinden tercih edecekleri birinde çift anadal veya yandal yapma olanağına sahiptirler. 

Bölüm kadromuz, öğrenimlerini ülkemiz ve dünyadaki seçkin üniversitelerde tamamlamış, alanlarında yetkin, donanımlı ve dinamik bilim insanlarından oluşmaktadır. Bu anlamda bölümümüz öğretim kadrosu yetkinliği açısından diğer üniversitelerdeki benzer bölümler içerisinde üst sıralarda yer almaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz, alanında uzman ve seçkin öğretim üyelerinden eğitim alarak sağlam bir YBS altyapısına sahip olmaktadırlar.

Günümüzde özellikle bilişim ve enformasyon teknolojileri alanında İngilizce evrensel dil olduğundan, bu dili bilmek alanın çalışanları için bir seçenek olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline gelmiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin uzmanlar yetiştirmeyi hedefleyen bölümümüzde bu nedenle eğitim-öğretim dili %100 İngilizcedir. Tüm dersler İngilizce dilinde verilmekte, eğitim faaliyetlerinin tamamı İngilizce yürütülmektedir. Bölümü kazanan öğrencilerimiz, öncelikle üniversitemiz Yabancı Diller Yüksek Okulunda yabancı dil yeterlilik sınavına girmekte, gerekli olduğu takdirde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programına devam etmeleri zorunludur. %100 İngilizce eğitim gören öğrencilerimiz, bu sayede ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da rahatlıkla çalışma fırsatı bulabilecek, aynı zamanda hem yurtdışında hem de ülkemizde İngilizce eğitim veren üniversitelerde kolaylıkla lisansüstü eğitim alabilme fırsatına sahip olacaklardır. Buna ek olarak, bölümüz eğitim dilinin %100 İngilizce olmasının avantajıyla öğrencilerimiz öğrenci değişim programları kapsamında anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde ders alabilme ve uluslararası deneyim kazanma şansına sahip olacaktır.

Günümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek, yenilikçi bakış açısıyla tasarlanmış lisans programımızı tamamlayan öğrencilerimiz, çok yönlü uzmanlık kazanmakta bilgiye dayalı olarak iş yapan her türlü kurum/kuruluş ve şirkette ve pek çok farklı sektörde (Kamu, Bankacılık, Telekom, Lojistik, Sağlık, Turizm vb.) sistem analisti, sistem geliştiricisi, iş analisti, yazılımcı, sistem entegratörü, veri tabanı yöneticisi, iş zekası uzmanı, büyük veri uzmanı,  bilişim uzmanı, bilişim projeleri yöneticisi gibi onlarca farklı pozisyonda iş bulabilmektedirler.

Kaliteli ve modern bir YBS eğitimi almak isteyen siz değerli aday öğrencilerimizi İzmir Bakırçay Üniversitesi YBS Bölümü ailesine katılmaya davet ediyoruz. Daha fazla bilgi için web sayfamızı daha detaylı inceleyebilir ve dilediğiniz zaman benimle ve bölümümüzün tüm üyeleri  ile irtibata geçebilir veya bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Hepinize başarılar diliyorum.